Ako vybiť prebytočnú energiu?

Knižky na uľahčenie zaspávania a na vybitie prebytočnej energie alebo keď klasické čítanie nezaberá.

Neviem ako vy, ale ja mám dva druhy knižiek na uľahčenie zaspávania. Lebo, povedzme si otvorene, skutočne to nie je vždy med lízať 🙂

Jedna veľká skupina sú tie krásne poetické a pokojné knihy s láskavým alebo výchovným príbehom a druhá skupina sú knihy interaktívne, zábavné, na vyčerpanie energie. Presne tak! Tie druhé vyťahujem na vybitie prebytočnej energie, špeciálne na konci veľmi aktívnych dní, kedy sa nevie uložiť do postieľky. Čítala som aj také názory že: “ V 73 percentách prípadov je nespavosť u detí mladších ako 5 rokov spôsobená aspektami týkajúcimi sa správania (životný štýl, podmienky pre spánok, nevymedzené hranice). A ďalší názor je, že sa to vo väčšine prípadov deje preto, že deti mali  veľa rôznych nových vzruchov počas dňa (alebo príliš veľa cukru pred spaním 😅🍬🍫)

Každopádne, je na vás nájsť príčinu toho, prečo sa s nespavosťou trápite práve vy. S následkom vám môžem trošku poradiť. Teda, povedať čo zafungovalo u nás. Vo vyššie spomínaných pripadoch, kedy moje drahé dieťa nevie zaspať, sú interaktívne knižky výborný pomocník.  Takéto knihy nemávajú príliš náročné myšlienky, (nemusí to tak byť vždy) ale uvedomme si, že keď je dieťa priveľmi hyperaktívne pred spaním, v skutočnosti je už veľmi unavené a zriedkakedy sa mu chce ešte sústrediť sa na hlboké myšlienky a dlhočizné príbehy s ponaučením (opäť, nemusí to tak byť vždy).

Ja som sa naučila pri svojej dcére skúšať a donekonečna skúšať, no a niečo vždy zaberie. Nechcem ju odradiť od čítania pred spaním a preto niekedy siahnem aj po knižkách s jednoduchším námetom. Šupnem vám sem pár príkladov, možno vás inšpirujú:

Dobrú noc, mačička!

U nás sú mačky a leňochy momentálne top. Mačička dáva dobrú noc kamarátom, ktorých treba ale najprv nájsť čarovnou baterkou. Okrem zopakovania si mien všetkých ostatných ukrytých zvieratiek, je to aj super knižka na pozornosť.

Dýchaj ako macko.

Výborná knižka inšpirovaná jógou a zameraná na jeden z faktorov, ktorý skvele zaberá pred spaním: dýchanie! Pri stresovej situácii, pri vyčerpaní či fyzickej aktivite, je jedným z najdôležitejších faktorov dýchanie. Dieťa sotva vie, čo znamená “dýchaj normálne” alebo “zhlboka”, a slovom „upokoj sa“(a aj mňa osobne) môžeme dieťa ešte viac rozdráždiť. Naučiť ho však správne dýchať pomocou názornej ukážky alebo pripodobením je výborným začiatkom a prípravou na riešenie stresových situácií.
Takže, keď vám dieťa pred spaním skáče po posteli alebo robí kotrmelce (opäť vlastná skúsenosť) zalistujte do kategórie Uvoľni sa! alebo Upokoj sa! a skúste s ním dýchať ako macko alebo had, fúkať do horúcej čokolády či predstaviť si kruhy na vodnej hladine.

Prštekový zasahovač do deja

Nuž, a potom je tu knižočka, ktorú som žiaľ nenašla preloženú do slovenčiny. Má taký originálny prštekový mechanizmus. Jedným pohybom prsta rozsvietite hviezdy aj zhasnete okná v celom paneláku. U nás je veľmi obľúbená. Našla som vám k nej podobné prštekové alternatívy.  Je ich samozrejme viac, no tieto sú určené na dobrú noc. A je tu ešte vyšší level a to sú svietiace a hracie knižky alebo dokonca maňuškové. Pre tých najodvážnejších (lenivcov ;)) som sem hodila aj premietačku obrázkových príbehov. Takže namiesto listovania môžete šťukať gombíček. To len na také osvieženie medzi knižkami.

 

Dúfam, že vás moje rady inšpirovali a ak máte nejaké vlastné osvedčené interaktívne knižky, hoďte do komentu.

Budem sa tešiť!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľaj

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Scroll to Top