Oteckovia a knihy.

Ako sú na tom vaši partneri, manželia v čítaní knižiek?

U nás, čo sa týka kníh, teda nič moc. Vyhadzovanie do vzduchu alebo besnenie sa na posteli tesne pred spaním, to už áno. Keďže ja sa potom môžem aj roztrhnúť, aby som potomka upokojila a dostala do postele, snažila som sa pretlačiť ideu čítania pred spaním (alebo kedykoľvek) aj u partnera… 

Najprv som veľmi neuspela, keďže pohadzovanie dieťaťa je omnoho jednoduchšie a samozrejme zábavnejšie (ak nečítate správne knihy). Niektorí muži ťažko komunikujú s deťmi, ktoré ešte poriadne nerozprávajú a vy ako matka musíte mať intuíciu Šalamúna, aby ste im porozumeli. Podľa mňa je to dosť bežný fenomén (nie ste v tom samé, nebojte). Samozrejme nevzdala som to a skúšala som ďalej. Vyberala som jednu knihu za druhou, ktorá by mohla dvojici otec – dcéra vyhovovať, ale neskončilo to veľkým úspechom. Nakoniec sa mi to ale podarilo a prekvapivo úplne jednoducho.

Menej je niekedy viac

Takže, pre všetky ženy, ktoré nemajú doma otecka svojich detí inklinujúceho ku knihám, mám jeden tip. Hlbkovým rokmi overeným výskumov som vypáčila z chlapa, že vraj nebude čítať, lebo je to trápne, nudné a podobné synonymá. Takže som nenápadne položila na posteľ obrázkovú knihu bez textu a odišla si dať predĺženú teplú sprchu. Veľa som si z nej neužila, lebo som mala uši nastražené, či sa náhodou nepúšťa televízor. Normálne nie som až taká stíhačka😅ale skutočne mi na tom záležalo.

Po mojej, zo zvedavosti, predčasne ukončenej sprche som zistila, že sa moje dieťa od smiechu váľalo po posteli na knižke, ktorú sme predtým spolu čítali tak, že sme si viac menej iba pomenovávali obrázky a situácie. Samozrejme Papi si vymýšlaľ všetky možné dialógy a monológy, len nie tie, ktoré by sa tam skutočne hodili a naša dcéra sa na tom neskutočne zabávala a vymýšľala s ním. Bola to naozaj nádhera sledovať ich interakciu. 

Menej textu, viac slobody

Menej textu bolo v tomto prípade naozaj viac. Pre niekoho môže byť množstvo textu skutočne zaväzujúce, a tiež záleží aj od momentálnej nálady a rozpoloženia dietaťa. Napríklad sa nám často stáva, že si tú istú knižku čítame týždeň dookola a na ďalší už o nej nechce ani počuť… každopádne neprestávajte skúšať, oplatí sa to 😉

Nižšie nájdete pár kníh s máličko textom, vyskúšajte a dajte vedieť do komentu. Budem sa tešiť.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľaj

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Scroll to Top