„Tvorenie a kreativita sú pre mňa také prirodzené, ako dýchanie. Zbožňujem písať neobyčajné detské príbehy s rozličnými hrdinami a veľmi rada schovávam medzi riadky posolstvá a zamyslenia, ktoré sú určené aj rodičom.“

kniha

E(a)ko na to?

Detská knižka s názvom E(a)ko na to? vznikla na  priblíženie, zjednodušenie a zatraktívnenie ekologických činností pre deti. Inšpiratívne príbehy a sviežo ilustrované návody aktivít zvládnu deti úplne samé, čo môže byť pre ne veľkou motiváciou a inšpiráciou k zodpovednosti a autonómii. Okrem toho, že príbehy riešia ekologicky prospešné témy sú aj inkluzívneho charakteru. Dejovo sú umiestnené do ôsmich krajov Slovenska a v každom príbehu je obsiahnutá idea pozitívneho a komunitného myslenia. 

V poslednej dobe sme presýtení množstvom komplikovaných informácií o ekológii. Častokrát negatívnych a neefektívnych, čo iba podnecuje našu otupenosť voči nim. Keď som sa pýtala detí na rôzne ekologické problémy alebo negatívne dôsledky ľudskej činnosti, mnohým výrazom vôbec nerozumeli, len ich pasívne opakovali. To mi vnuklo myšlienku na vytvorenie inšpiratívnych, jednoducho čitateľných príbehov s ekologickou témou. Prostredníctvom nich deti ľahko pochopia, že stačí naozaj málo, aby aj oni samé, aj keď malé, dokázali prispieť k veľkej zmene.

Kniha E(a)ko na to? má byť motivačným faktorom pre deti, ale ja nechcem zostať len pri tom. Preto som požiadala o pomoc a podporu miestnu školu aj obec – spoločne premeníme ilustrované návody k eko aktivitám na skutočnosť.

Verím, že sa tento projekt dostane do celého Slovenska a nie iba do môjho okolia – a zmena sa udeje okamžite. Vďaka personalizovanému #eakonato, sa budeme môcť spojiť aj na sociálnych sieťach a zdieľať dobré praktiky z knihy po celom Slovensku.

Raz snáď aj po celom svete 🙂

Mamma e papà non vanno bene insieme

Mamma e papa non vanno bene insieme

Mama a ocko sa k sebe nehodia.

Mama kráča pomaly, zatiaľ čo ocko robí veľmi dlhé kroky. Mamablond vlasy, otec je tmavý ako eben. Mama a ocko majú úplne iné ruky: jedna je ako vanilková zmrzlina, druhá tmavá ako kakao. Ale je naozaj pravda, že mama a otec sa k sebe nehodia? Beáta Thiam Mészárosová týmto ilustrovaným príbehom ukazuje svet malej Awy, ktorá si pri pohľade na svojich rodičov uvedomuje, aký odlišný a zároveň úžasný môže byť život. Inkluzívny príbeh multikultúrnej rodiny, ktorý kladie rovnosť a vzájomný rešpekt na prvé miesto. Kniha vyšla v talianskom jazyku v spolupráci s vydavateľstvom Gruppo Albatros il Filo a na jej preklade do slovenčiny sa intenzívne pracuje 🙂

Scroll to Top